У зв'язку з останніми подіями - прочитайте УВАЖНО БУДЬ ЛАСКА! І розкажіть усім своїм знайомим і рідним!
Можливо, саме в такій відбійній течії і загинули четверо відпочивальників з Хмельницького і Тернополя.
ОБОВ'ЯЗКОВО ДО ПРОЧИТАННЯ УСІМ ВІДПОЧИВАЛЬНИКАМ НА УЗБЕРЕЖЖІ!
ПОЧАВСЯ ПЛЯЖНИЙ СЕЗОН.
МОРЕ - про що ще можна мріяти? АЛЕ! Ви дуже здивуєтеся, коли прочитаєте ЦЕ:
ВІДБІЙНА ТЕЧІЯ, чи, як його ще називають іноземці, rip current(рип), - одно з найнебезпечніших явищ. Ось в цих-то течіях і ТОНУТЬ як звичайні люди, так і першокласні плавці тому що просто не знають, як поводитися.
Намагаєшся чинити опір течії, щоб виплисти, але нічого не виходить. Пару митей, і починається паніка...
Найбільш небезпечні для людей відбійні течії мілководих морів з пологим, низовинним берегом, який обрамляють піщані коси, мілини і острівці(Мексиканська затока, Азовське море та ін.). В даному випадку під час відливу маси води не можуть поступово повернутися у відкрите море із-за стримуючої їх піщаної коси. Тиск води на вузьку протоку, що сполучає лиман з морем, різко наростає. У цьому місці утворюється бистрина, по якій вода спрямовується назад в море з великою швидкістю(до 2,5-3,0 м/сек), утворюючи як би річку посеред моря.
Такі коридори виникають у будь-яких місцях пляжу, біля самого берега, під час приливів. Хвилі, одна за одною, накочують і приносять все більше і більше води, потім з різною швидкістю йдуть назад в море або океан, утворюючи зворотну течію.
Зазвичай коридор рипа вузький: 2-3 метри із швидкістю течії 4-5 км/год. Це не небезпечно. Проте можуть виникати відбійні течії шириною до 50 метрів і завдовжки до 200-400 метрів, зі швидкістю до 15 км/год! Рипы такої довжини нечасті, але все-таки бувають.
Як же визначити цю течію, щоб в нього не потрапити?
ЗВЕРТАЙТЕ УВАГУ НА РОЗПІЗНАВАЛЬНІ ЗНАКИ:
- Видимий канал вируючої води, перпендикулярний бережу.
- Прибережна зона зі зміненим кольором води(скажімо, все навкруги блакитне або зелене, а якась ділянка біла).
- Ділянка піни, якоїсь морської рослинності, пухирів, який стійко рухається від берега у відкрите море.
- Розривши в загальній структурі приливних хвиль(суцільна смуга хвиль, а посередині 5-10-метровий розрив).
Якщо ви бачите щось з описаного, вважайте, що вам повезло, і просто не ходите плавати в це місце. А що, якщо не бачите жодної з 4 ознак? Значить, вам не повезло, тому що 80пасных спонтанно виникаючих рипов ніяк візуально себе не проявляють.
Відбійні течії виникають біля берега. Тобто, навіть якщо ви стоїте у воді до пояса, а тим більше по груди, вас може підхопити рип і понести в морі. Адже якраз ті, хто не уміє плавати, так і роблять - просто стоять у воді і насолоджуються.
Правила поведінки у відбійній течії:
Не панікуйте!
Піддавшись паніці, ми керуємося інстинктом самозбереження, а не покладаємося на здорові міркування. Знаючи про правила поведінки в рипе, ви в 100 випадках з 100 виберетеся.
Економте сили!
Не боріться з течією і не гребіть назад до берега. На жаль, це марно. Гребти треба не до берега, а убік(тобто паралельно бережу). Якщо рип вузький(до 5 метрів), ви з нього швидко вийдете.
Якщо рип широкий(від 20 метрів і більше), що робити?
Не вдасться так просто вийти з нього, навіть якщо ви гребтимете за правилами - убік. Як тільки ви зрозуміли, що вийти ніяк не виходить, можете розслабитися, але не панікувати! Річ у тому, що зворотна течія недовга, і вже хвилин через 5 воно припиниться і залишить вас в спокої. Після цього відпливіть метрів на 50-100 спочатку убік, а вже потім до берега. Якщо відразу попливете до берега, є вірогідність того, що течія поновиться в цьому ж місці і ви знову в нього потрапите.
Рип ніколи не потягне вас на дно.
Це не вир і не воронка. Усі відбійні течії на світі тягнуть від берега уздовж поверхні, але не на глибину!
Рип не занадто широкий.
Зазвичай його ширина не перевищує 50 метрів. А найчастіше обмежена всього 10-20 метрами. Тобто, пропливши уздовж берега буквальні 20-30 метрів, ви відчуєте, що виплили з рипа.
Довжина рипа обмежена.
Течія досить швидко ослабіє, канал закінчує свою "роботу" там, де хвилі досягають свого піку і починають розбиватися. На серферском мові це місце називається "Лайн ап"(line up). У цьому місці усі серфери зазвичай бовтаються і намагаються осідлати хвилі, що приходять. Звичайно це не далі чим в 100 метрах від берега.
Будь ласка, розкажіть своїм друзям про це явище. Нехай якомога більше людей дізнається про відбійні течії. Тим самим ви врятуєте не лише своє життя, але і інших людей.