Знайомтеся - дивний куточок "Буджак"

Здавна Одеський регіон славиться своїми чорноморськими пляжами. Проте не усі знають, що саме Татарбунарский район - це третина усіх придатних для відпочинку, але невживаних в повну силу, пляжів Одеської області. А 13 солоних озер - безцінна криниця бальнеологічних ресурсів міжнародного значення, місце гніздування більше сотні різновидів водоплавних птахів.

 


Для здоров'я і відпочинку.

Степовий край з печенею і сухим літом на чверть покритий водними угіддями, велика частина яких є криницею безцінних бальнеологічних ресурсів. Віддаленість промислових центрів, портів, жвавих транспортних магістралей і інших несприятливих для курортних територій об'єктів дозволяє бути упевненим в чистоті морської води упродовж усього літнього сезону. Дельфіни, краби, актинії і інші мешканці моря - тут не в дивину. Що ж до чистоти повітря, то вже виходячи з машини і вдихнувши повними грудьми цей живильний коктейль з морського солоного повітря, степового різнотрав'я і випарів високо йодованого лиману без найменших вкраплень вихлопних газів, житель мегаполісу шумно видихає: "Яке повітря"! і блаженно прикриває очі. Флора і фауна регіону налічує 29 видів риб, з них дві занесені в Червону книгу України, 6 видів амфібій, 10 видів рептилій, з них три занесені в Червону книгу України, 184 видів птахів, з них двадцять п'яти занесені в Червону книгу України, 35 видів ссавців, з них восьми занесені в Червону книгу України. У Україні зустрічаються від 371 до 405 видів птахів, на території більшості областей, включаючи тих, що гніздяться, пролітних, залітних, мешкає близько 250-300 видів, в одному пункті в радіусі 5-10 км можна виявити до 100 видів. Але зустрічаються екосистеми, де умови мешкання є оптимальними для представників майже усієї фауни птахів в Україні. Система водно-болотяних угідь Сасык - Шаганы - Алибей- Бурнас отримала статус міжнародних, як місця поселень водоплавних птахів.

 


Що Ви знайдете на наших курортах?...

Усі три курортні селища (курортні території сіл Лебедівка, Приморське (Росєйка) і Лиман (Катранка) розташовані біля берега моря, але відрізняються мікрокліматом і рівнем організації життєдіяльності баз відпочинку. Окрім баз відпочинку існує ще і приватний сектор, який охоче приймає гостей за невелику плату. Сьогодні на кожному з курортів є житловий фонд із зручностями в номері і гарячою водою. Живлення відпочивальників забезпечують столові і невеликі кафе із стандартним набором блюд. Різноманітити живлення південними овочами і фруктами відпочивальники можуть, відвідавши ринки, де місцеві жителі пропонують і молочко, і сирок, і рибку, і картоплю. Особливий попит має копчена і в'ялена риба, яку пропонують у величезному асортименті, і домашнє виноградне вино, яке у кожного хазяїна має неповторний смак і колір. Починаючи з червня можна дозволити собі і кавун або диньку, не боячись отруїтися - місцеві виробники давно вже не можуть собі дозволити хімікатів. Продуктові і не продуктові магазини пістрявлять усім, до чого звик міський житель, але за звичайною, без курортних націнок, ціною. Чим же відрізняються курортні селища? Вони абсолютно один на одного не схожі. Різні за часом виникнення, клімату і мірою розвитку інфраструктури. Це як вдома різних хазяїв.

Інфраструктура.
Транспорт
- автомобільний. Районний центр - місто Татарбунары знаходиться в 140 км від Одеси, з якою його зв'язує автотраса Одеса, - Рени. Доїхати рейсовими автобусами по напряму Одеса - Ізмаїл, Рени можна за два з невеликим години. Під час поїздки - помилуватися степом, прекрасним у всі пори року і річкою Дністер, уздовж якої пролягає відрізок шляху. До самих же курортних територій доставлять автостанції міста Одеса і Татарбунары прямими рейсами, що діють в літній час. На особистому автотранспорті від Одеси ви доїдете за дві години. Перед поїздкою необхідно точно простежити маршрут, оскільки дорожні покажчики розташовані з такою ж густиною, як і в інших областях країни - на кожному сотому повороті. Рекомендується поповнити запаси пального в Одесі, Белгороде-Днестровском або в Татарбунарах - сільські автозаправки пропонують паливо нижчої марки.
Зв'язок.- UMS, Київстар, Інтертелеком, на території курортів - таксофони Укртелекому.

 


Для тих, хто не гостював жодного разу :

Розташована вище за інші курорти над рівнем моря(1,5 - 4 м) Лебедівка оточена дубовим і сосновим лісом. Сприятливе для здоров'я людини поєднання лісового, морського повітря збагачується сольовими випарами лікувального лиману Бурнас. Мис Бурнас гострим носом упирається в піщану косу, яка відділяє однойменне озеро від Чорного моря. Хвойний і змішаний ліс злегка відступив, давши можливість розцвісти одному з найстаріших курортів Одесщины. Bad Burnas - так називалася раніше Лебедівка. Подихати унікальною сумішшю лісового, морського, степового повітря і високо йодованими випарами озера Бурнас приїжджав король Румунії і глава Польщі, російські дворяни і вельможі. І люди без чинів приїжджали сюди за здоров'ям. Окрім доступного і сьогодні кліматолікування і таласотерапії, використовувалася ропа і грязь лиману Бурнас. Сьогодні курорт може запропонувати недорогий відпочинок одночасно приблизно двом тисячам відпочивальників(враховуючи тільки бази відпочинку). Крім того, морську косу, що примикає до курорту, довжина якої - не один десяток(! ! !) кілометрів, кожне літо відвідує безліч любителів палаткового відпочинку. Напевно, саме вони і отримують справжнє задоволення від відпочинку - коса шириною близько 400 метрів відділяє Чорне море від лиману Бурнас, турист просто як на незаселеному острові!

Курортні території Росєйка села Приморське і Катранка села Лиман можуть прийняти відповідно три і дві тисячі відпочивальників. Вони розташовані на березі озера Джантшейский, який вузьким рукавом шириною близько 300 метрів відділяє курортні об'єкти від морської коси. Що приїхали уперше сюди любителі пляжного відпочинку бувають приємно приголомшені просторами пляжів і можливістю по дорозі до моря, неквапливим кроком вимірюючи пішохідні містки через озеро, помилуватися шматочком "дикої природи". Прямо біля ніг відпочивальників, які ризикують звалити у воду рибалк, що густо розсілися по краю містка, пустують вужі, що пожирають численних жаб. У очеретах часто бачать видру і всіляких чапель. А головне - увесь сезон в небі, в морі, в озері - зграї білих і рожевих пеліканів і лебедів.

Відвідування такого природного парку абсолютно безкоштовне і доступно всім. І, може бути заради цього варто прийняти місцевий сервіс, який не зовсім відповідає вимогам столичного жителя, зате пропонується не дорого і від душі.

АЕРОТЕРАПІЯ - лікування повітрям. Рухливі ігри на морському березі, в сосновому лісі - усе це необхідно після роботи в офісних приміщеннях і просто проживання в умовах міста. Повітря, збагачене цілим букетом унікальних компонентів завдяки близькості моря, степу, лісу і лікувального лиману "провітрює" організм. Результат - зняття негативного впливу стресів, забрудненого довкілля і хронічних захворювань. Півгодинна піша прогулянка побережу моря на сході сонця - хороший метод гартування дорослих і дітей.

ГЕЛІОТЕРАПІЯ - лікування сонцем. Що б там не говорили про шкоду ультрафіолету, сонячне світло нам все ж потрібне. Треба тільки знати правила поведінки на сонці влітку - уникати перебування на сонці після 11 ранку до 4-го годинника вечора, особливо мешканцям півночі. Сонячним світлом лікують сезонну депресію, зміцнюють імунітет, використовують при лікуванні захворювань шкіри, для зменшення в'язкості крові, зменшення рівня холестерину в крові, для поліпшення обмінних процесів. Профілактика рахіту у дітей неможлива без перебування на сонці усю теплу пору року!

ТАЛАСОТЕРАПІЯ - лікування морем. Морські купання стимулюють обмін речовин, терморегуляцію, підвищують життєвий тонус, дуже корисні для шкіри і профілактики захворювань опорно-рухової системи. Плавання в морі - це відмінний спосіб схуднути і поліпшити осанку, це гідромасаж і поживна маска для тіла, тому не поспішаєте під прісний душ. При інтенсивному плаванні виділяються ендорфіни(їх вміст в крові підвищується в п'ять разів), що створює ефект радісного настрою і запускає механізм омолоджування організму. Море лікує також і вегетососудистые захворювання.

Застосування таких видів лікування можливе тільки в екологічно чистому місці - на курортах Лебедівка, Росєйка, Катранка!

 


Куди ми приїхали?

Назви в цій місцевості відбивають величну історію краю, що прихистив у себе представників 47 національностей, які наситили край своїм колоритом і створили унікальну суміш слов'янських, тюркських і романських культур. М'який теплий клімат межиріччя Дністра і Дунаю зблизька Чорного моря робили Буджак привабливим для поселення ще з давніх часів. На території районного центру і в околицях знайдені залишки поселень і курганні поховання бронзової ери( ІІІ - початок І тис. л. до н.е.), скіфські поховання (V - IV тыс.л. до н.е. ) і поселення черняхівської культури(II - V тыс.л. н.э.), останки поселень представників усатовской культури(III тыс.л. до н.е.), бронзової ери(II століття до н.е.) Крім того, на цих землях кочували печеніги і половці, розміщувалася резиденція половецьких ханів(Карабуна), пізніше кочували татарські орди. Сучасне населення краю - нащадки переселенців. Під час російсько-турецьких воєн 1768-1774 рр. і 1787-1791гг. Татарбунары знаходилися під владою Росії і заселялися українцями і росіянами. У 1804-1805 рр. задунайські запорожці отримали дозвіл селитися " по ордах татарських". У 1807 році сюди перенесли і резиденцію кошового Задунайської Січі. За козаками край почали заселяти відставні солдати російської армії. Село Белолесье було столицею задунайських козаків(Акмангит). Інші села були засновані відставними суворовськими солдатами, переселенцями з Болгарії(1928 рік), біженцями з Полтавської та ін. губерній, вівчарями - муканми, вихідцями з Австрії. Населення Буджака збільшувалося і за рахунок збіглих кріпаків з центральних і східних регіонів України. Переселенці приносили на нові землі свій устрій, звичаї, культуру. В результаті процесу взаємопроникнення, культури багатьох народів, що оселилися тут, склали багатогранну, колоритну культуру народу Буджакской степу. Багатий край багато разів переходив з рук в руки різним державам. Це: Галицько-Волинське князівство, Молдавське князівства, Кримське ханство, Османську імперію, Російської імперії, Румунії, Радянський Союз. Матеріали про історію краю зберігаються в численних краєзнавчих сільських і районному музеях.

Приїжджайте за здоров'ям!

4.5 1 1 1 1 1 Рейтинг 4.50 - 2 Голосів (Оцініть, будь ласка, клікнувши на зірочку)